Boğaz ağrısı için evde doğal çözümler

Kışın gelmesiyle havalar her gün daha da soğumaya başladı.Ne kadar dikkatli olsak da, kalın giyinmeye özen göstersek de kış hastalıklarından kaçamıyoruz.Boğaz ağrısı bunların başında gelmekte.Boğaz ağrısı; üst solunum yolu enfeksiyonundan kaynaklanmaktadır. Bakterilerin ya da virüslerin neden olduğu enfeksiyon boğazda ağrıya, şişkinliğe ve yutkunmada zorlanma gibi sorunlara neden olmaktadır. Tabi ki de öncelikle doktora gitmekte fayda var. Zira boğaz ağrısı başka hastalıklardan da kaynaklanmış olabilir. Fakat soğuk algınlığından kaynaklı boğaz ağrısıyla karşı karşıyaysanız evde kendiniz doğal yöntemlerle çözüm bulabilirsiniz. Boğaz ağrısı için evdeki malzemelerle gargara yapıp rahatlayabilirsiniz. İşte sizi rahatlatacak en etkili bitkisel öneriler. Öncelikle malzemeleri sıralayıp sonra nasıl kullanılacağını anlatacağım.

Elma sirkesi ile boğaz ağrısına bitkisel çözüm

Malzemeler

  • Bir bardak ılık su (su bardağı)
  • Elma sirkesi (2 yemek kaşığı)

Elma sirkesi; antiseptik özelliği sayesinde boğazdaki mikroplarla, bakterilerle savaşarak siler atar ve boğaz ağrınızın geçmesine yardımcı olur. Gelelim nasıl kullanacağınıza. Ilık suya elma sirkesini karıştırıyoruz. Bu karışımı gargara yaparak kullanmanız gerekiyor. İçeriğinden dolayı boğazını biraz yakacaktır. Bu sizi korkutmasın. Mikropları ve bakterileri öldürüp boğaz ağrınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır. Gargarayı sabah akşam kullanabilirsiniz. Rahatladığınızı ve ağrınızın geçtiğini fark edeceksiniz.

Zencefil ve bal ile boğaz ağrısına bitkisel çözüm

Malzemeler

  • Zencefil ( 3 dilim )
  • Bal ( 1 tatlı kaşığı )
  • Çubuk tarçın (1 adet)

Zencefil de  boğaz ağrısı denildiğinde ilk akla gelen bitkilerden. İçeriğindeki fenol bileşikleri ve uçucu yağları sayesinde birçok hastalığa deva olduğu gibi boğaz ağrısına da iyi gelmektedir. Balın da anti bakteriyel özelliği herkes tarafından bilinmektedir. Bu tarifi bitki çayı gibi tüketebilirsiniz. Öncelikle bir bardak kaynamış suyun içine 3 dilim zencefili ekliyoruz. Ardından balı ve çubuk tarçını ilave ediyoruz. Eğer çubuk tarçın yoksa toz tarçın da kullanabilirsiniz. Birkaç dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Hazırladığımız bu bitkisel karışımı sabah akşam içebilirsiniz. Boğaz ağrınızın hafiflediğini göreceksiniz.

Ada çayı ile boğaz ağrısına bitkisel çözüm
Malzemeler
  • Ada çayı (1 tutam)
  • Bal (1 tatlı kaşığı)
  • Limon suyu ( bir tatlı kaşığı)

Ada çayı içeriğindeki maddeler sayesinde antioksidan özelliğe sahiptir. Boğaz ağrınızın geçmesine yardımcı olacaktır. Ada çayını demledikten sonra içine bal ve limon suyunu karıştırıp içebilirsiniz. Bal boğazınızın yumuşamasına yardımcı olacaktır.

Hakkında admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir