Saçınızı boyamanın sonuçları nelerdir?

Birçok insan saç rengini değiştirmek için boya kullanır, çünkü bu görünüm imajlarının bir parçasıdır. Şimdi, saçımıza boya uygulamak ne gibi riskler içeriyor?

Bu soruya cevap verebilmek için şu konularda bilgi sahibi olmak gerekir. türleri saç boyası doğal veya sentetik olmalarına bağlı olarak, saçın sağlığını bir şekilde etkileyeceklerinden, var olanlardır.

Her şeyden önce, doğal boyalar Sentetik versiyonlara alerjisi olan kişiler için en çok tavsiye edilenlerdir. Bunlar bitkisel (kına veya papatya gibi) veya metalik olabilir. Doğal saç boyaları saç yapısını değiştirmez, aksine her yıkamada rengini kaybeder.

İkincisi, kimyasal boyalar kılcal yapıyı değiştirirler çünkü saçın rengini değiştirmek için ulaşması ve saçın ara tabakasına veya doğal rengi sağlayan moleküllerin veya pigmentlerin (melanin) bulunduğu bir yapı olan kortekse sabitlenmesi gerekir. Bir avantaj olarak, elde edilen renk çok daha uzun sürer.

Kaliteli ürün veya boyaların kullanılması ve üreticinin belirttiği talimatlara göre uygulanması önemlidir.. Saç boyası veya renklendirme uygulaması sağlıklı saçlara yapılmalıdır.durumu ağırlaştırmamak için

Saç boyaları hangi yan etkilere neden olabilir?

Saçın orta tabakasının kimyasal boyalarla modifiye edilerek -temelde su içeriği değiştirilerek- gözenekliliğinin arttığını, zayıfladığını, susuz kaldığını ve kuruduğunu bilmek önemlidir. Bu nedenle esastır -ve bu durumda daha da fazlası-, tedavi sırasında ve sonrasında özel dikkat gösterin, bu duruma özel şampuanlar ve ürünler kullanmak.

Boyamanın kanser geliştirme şansını artırabileceğine dair bir inanç var. Bunu kanıtlayacak hiçbir bilimsel kanıt olmadığı için bunun doğru olduğunu buradan teyit edemeyiz.

Diğer taraftan, boyalar ayrıca alerjiye ve tahrişe neden olabilir kafa derisi ile temas halindeyken. Kaşıntılı veya tahriş olmuş cildi yatıştırmak için piyasada şunlar gibi ürünler bulunmaktadır: yatıştırıcı serumanında bir rahatlama ve rahatlık hissine neden olan cilt tahrişini azaltır.

İstenilen ton veya renk saçın sağlığını da etkiler. Boya kullandığını veya elde ettiğini söyleyebilirsin. doğal pigmentimizin tonundan veya renginden çok uzak renklenmeler kafa derisi üzerinde daha agresif bir etkiye sahiptir.. Örneğin, koyu saçtan beyaza veya açık sarıya geçiş veya açık sarıdan çok koyu renge geçiş.

Sonuçta, boya tipine bağlı olarak, az ya da çok olacaktır. saça zararlı. Boyaların doğru kullanılmasına rağmen saçlarımızın zarar görmesi gerekmez.

Boyalı saçlara nasıl bakım yapmalıyım?

İlk şey, saldırıya uğrayan bu saçı yeni saldırılara aşırı maruz bırakmamak için agresif olmayan bir şampuan kullanmaktır. Ek olarak, onu çok nemli tutmanız gerekiyor, bu yüzden tavsiye ediyoruz. saça nemi geri kazandırmak için nemlendirici bir maske kullanın. Uçlar bölünmüşse, geçici olarak uçları kapatan bir onarım serumu uygulamak iyidir.

Öte yandan, ayrıca tavsiye edilir. leke uygulamasını mümkün olduğunca boşluk bırakın ve çok sık boyanmamak, saçın ilk yapısını kazanmasına zaman tanımak için saç sağlığına kavuşacak, nemli, parlak ve sağlıklı saçlara kavuşacaktır.

Önerilerimize uyarak, sağlıklı saçlarınızı korurken istediğiniz saç rengine kavuşabileceksiniz.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Köklü Saçları Sallamanın 7 Yolu – Trendy Ombre Balayage Saç Modelleri

Saçınızı boyamak veya ağartmak, son randevunuzdan bu yana üç hafta geçene ve renkli saçlarınızdan koyu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir