Bilmeniz Gereken 7 Farklı Ketojenik Diyet Türü

Bir keto diyeti genellikle fazla kilolardan kurtulmanın hızlı ve oldukça ağrısız bir yolu olarak kabul edilir. Vücudu yakıt olarak karbonhidratlardan elde edilen glikoz-şeker kullanmaktan, alternatif bir enerji kaynağı sağlayan ‘ketonlar’ oluşturmak için doymuş yağlara ve vücut yağına bağımlı hale getirerek çalışır.

Bununla birlikte, faydaları hakkında bazı bilimsel araştırmalardan sonra keto diyetiBilim adamları, bu diyetin çeşitlerinin çeşitli hastalıklar ve durumlar için bir tedavi olarak kullanılabileceğini bulmuşlardır.

Bilmeniz Gereken 7 Farklı Ketojenik Diyet Türü
[Keto Okonomiyaki Recipe] – ketowithme_serene

İçindekiler

  • öğle yemeği eti
  • 4 yemek kaşığı keten tohumu yemeği
  • 10 yemek kaşığı sıcak su
  • 2 büyük yumurta
  • Biraz sarımsak tozu
  • Biraz tuz
  • 2 su bardağı lahana

Hangisinin sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabileceğini görmeniz için 7 farklı ketojenik diyet türü:

1. Kilo Verme Keto Diyeti

Bilmeniz Gereken 7 Farklı Ketojenik Diyet Türü
ketodiet_masters

bu kilo verdiren keto diyeti kullanıcıların her gün kalorilerinin %75’ini yağdan, %20’sini proteinden ve sadece %5’ini karbonhidratlardan aldıklarını öne sürüyor. Bu da günde sadece 20-30 gram karbonhidrat tüketmek anlamına gelir.

Zayıflamayı hızlandırmak isteyenler ve daha az açlık sancısı ve daha iyi konsantrasyon gibi diğer sağlık yararlarından yararlanmak isteyenler için çok faydalıdır. Yüksek miktarda doymuş yağ yemek kolesterol seviyenizi yükseltebilir

2. Ciddi Sporcular İçin Keto Diyeti

Bilmeniz Gereken 7 Farklı Ketojenik Diyet Türü
fit_carito1

Bu, elit sporcularda performansı artırmaya yönelik bir diyettir. Bu versiyonda, yaklaşık 35 – 45 dakika arasında 25 gram karbonhidrat ilavesiyle standart bir keto diyeti yersiniz. yorucu egzersizden önce. Bu, kısa vadeli yüksek etkili aktivitenizi beslemek için yeterli glikoz şekeri sağlar, ancak daha sonra keton üretme durumunuza devam edebilirsiniz. Diyetisyenler bu amaçla beyaz pirinç veya beyaz ekmek önermektedir.

Bu kalorileri günlük toplamınıza eklemediğinizden emin olmalısınız; bunun yerine onları antrenman günlerinde farklı bir şekilde dağıtırsınız. Journal of Sports Medicine, 2019 yılında bu sisteme dayalı bir çalışma yayınladı. Bir sporcunun keto diyetinin faydalarının kısa, kuvvetli ve yoğun egzersizlerle sınırlı olduğuna inanıyorlardı. Yani saatlerce tenis oynamak, yüzmek ve koşmak için iyi ama spor salonunu haftada iki kez kullananlar için değil. Ayrıca bu sürümü denemeden önce yaklaşık 8 hafta boyunca standart keto diyetinde olmanız gerekir.

3. Vücut Geliştiriciler İçin Keto Diyeti

Bilmeniz Gereken 7 Farklı Ketojenik Diyet Türü
body_builders_army

Bu versiyonun oranları proteinden %30 kalori, yağdan %65 kalori artı %5 karbonhidrattır. Protein süt, balık ve etten ve ayrıca bitki gıdalarından, yani tohumlardan ve kuruyemişlerden olmalıdır. Bu diyet, kasları korumak için protein kullanır ve vücut geliştiriciler ve kas kaybını durdurması gereken yaşlılar arasında popülerdir.

Ayrıca saç incelmesi ve kas kaybı gibi protein eksikliği belirtileri gösteren herkes için önerilir. Bu sürüm olumsuzluk Çok fazla protein böbrek fonksiyonuna zarar verdiğinden böbrek sorunları olan herkes için önerilir.

4. 5:2 Keto-Bisiklet Diyeti

Bilmeniz Gereken 7 Farklı Ketojenik Diyet Türü
cycling_world_beauties

Karbonhidratsız kalmakta zorlanan insanlar için keto döngüsü diyeti cevap olabilir. Her hafta 5:2 döngü yaptığınız için takip etmesi daha kolay. Bu da çok fazla karbonhidrat yemeden 5 gün ve ardından her türlü karbonhidratı yiyebileceğiniz 2 gün anlamına gelir. Vücudunuzu tekrar ketoz durumuna dönmekten alıkoyacağından, 2 günlük dönemde delirmeyin ve aşırı karbonhidrat yemeyin.

Bu, keto diyetinize başlamanın bir yolu değil, vücudunuz standart bir keto diyetine alıştıktan sonra deneyebileceğiniz bir varyasyon. Keto döngüsünün, sahip olduğunuz vücut suyu miktarını etkileyerek yukarı ve aşağı hareket ettiğini bilmek önemlidir. Ve kalp sorunu olan herkes için uygun değildir. Baş dönmesi de kendi içinde oldukça tehlikeli olabilen olası bir yan etkidir.

5. Epilepsi İçin Keto Diyeti

Bu diyetteki oranlar yağdan %90 kalori, %6 protein ve karbonhidratlardan elde edilen çok düşük %4’tür. Bu aynı zamanda katı keto ve ‘terapötik keto diyeti’ olarak da bilinir ve epilepsi tedavisi olarak faydalı olabilir. Bu diyet ilk olarak 1920’lerde çocuklarda ve yetişkinlerde, özellikle tıbbi ilaçlara yanıt vermeyenlerde nöbet tedavisine yardımcı olmak için kullanıldı. Pratik Nöroloji 2016 yılında, bu katı keto diyetinin 12 aylık bir bölümünün, katılımcıların %44’ünde önemli bir iyileşme sağladığını bulan bir çalışma yayınladı.

Ayrıca, %12’si herhangi bir nöbet geçirmeyi bıraktı. Yani bu oldukça olumlu bir sonuç ve uzmanınızla görüşmeye değer. Yan etkileri arasında düşük kan şekeri, yüksek kolesterol ve böbrek taşları geliştirme yer alır. Riskler ayrıca çocuklar arasında kilo kaybı, anoreksi, büyüme sorunları ve kabızlığı içerir. Bu, bu diyetteki düşük protein miktarına bağlı olabilir.

6. Kalp-Sağlıklı Akdeniz Keto Diyeti

Bilmeniz Gereken 7 Farklı Ketojenik Diyet Türü
keep_it_narrow

Bu, sağlıklı Akdeniz diyeti ve standart ketonun iyi bir karışımıdır. Akdeniz diyeti, balık ve zeytinyağından elde edilen bol miktarda doymamış yağ içerir. Bu da yediğiniz yağların kalitesini, genellikle vücuda zararlı olduğu düşünülen doymuş yağlardan, vücudun ihtiyacı olan sağlıklı doymamış yağlara değiştirir.

Bu diyet, zararlı kolesterol seviyelerini azaltabilir ve balık ve zeytinyağındaki omega-3 yağlarının anti-inflamatuar ajanlar olduğu bilinmektedir. Somon ve sardalyeyi seven ve yüksek besin değerine sahip işlenmemiş, doğal gıdaların faydalarından yana olan herkes için harikadır. Keto diyetinin bu versiyonu, en az sağlık riskine sahip olarak kabul edilir.

7. Düşük Yağlı Keto 2.0

Bilmeniz Gereken 7 Farklı Ketojenik Diyet Türü
keto.tarifler_

En son varyasyon olarak bilinir keton 2.0 ve uzun vadede standart Keto diyetine bağlı kalamayan insanlar arasında popülerlik kazanıyor. Bu versiyonda, yağ miktarı azaltılır ve karbonhidrat ve protein arttırılır. Bu, daha ilginç bir mutfak için daha geniş bir meyve, fasulye, kepekli tahıl ve sebze yelpazesi pişirmenize olanak tanır. Deniz ürünleri ve yağsız etler de dahildir.

Keto 2.0 denklemi %50 yağ, %30 protein ve %20 karbonhidrattır. Yaşam boyu uyguladığınız bir diyet olarak uzun vadede kilo vermeye yardımcı olmayı amaçlamaktadır ve kesinlikle gerçek bir Keto diyeti değildir. Ketozise ulaşamazsınız, ancak sağlık görevlileri, aşırı karbonhidrat yemeyi bırakması gerekenlere yardımcı olmak için iyi bir orta karbonhidrat diyeti olduğunu düşünüyor.

doktorunuza danışın

Bu makale, ketojenik diyetler için genel bir rehber niteliğindedir ve tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Yeni bir zayıflama veya terapötik rejime başlamadan önce daima özel diyetleri doktorunuzla görüşün.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Evde Yapabileceğiniz 15 Kolay Gökkuşağı Tarifi

Saçınızdan evinize ve hatta tabağınızdaki yemeğe kadar hayatınızdaki her şeyin sevimli ve mükemmel görünmesini seviyorsanız, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir