40 Yaşından Sonra Kuru Uçlardan Nasıl Kurtulur?

Güzel bir saç gününü kırılgan uçlar kadar hiçbir şey mahvetmez. Çoğu zaman, doğal yaşlanma süreci kendini ilk olarak saçınızın dokusu ve görünümündeki değişikliklerle gösterir. Saçlarınızın birkaç yıl öncesine göre daha kuru ve kıvırcık olduğunu fark edebilirsiniz. Umudunu kaybetme, amaçların kurtarılabilir olabilir. Saç bakım rutininizde yapacağınız birkaç ince ayar ve ciddi bir TLC ile kuru saç tellerini hayata döndürebilirsiniz. 40 yaşından sonra kuru uçlardan kurtulmak için en iyi ipuçlarını okumaya devam edin.

Uçlar Neden Yaşlandıkça Daha Kuru Olur?

Vücudumuzun diğer birçok kısmı gibi saç dokumuz da yaşla birlikte değişir. Dokusal değişiklikler, çocuk sahibi olmanız, aşırı duygusal stres yaşamanız veya tıbbi bir rahatsızlığınız olması gibi yaşam koşullarına bağlı olarak daha aşırı olabilir. Ancak genel olarak konuşursak, saç yaşla birlikte daha ince, daha kuru ve gri olur. Kafa derisi, sebum adı verilen yağlı bir maddeyi salgılayan yağ bezleriyle kaplıdır. Sebum, her bir teli beslemekten, nemlendirmekten ve korumaktan sorumludur. Yaşlandıkça, bu yağ bezleri küçülür ve yağ üretimi yavaşlar, bu da yağın olması gerektiği gibi saça ulaşmasını engeller. Doğal yağlardaki azalma, kuru, cansız tellere neden olabilir.

Kuru saça neden olabilecek ek faktörler arasında çevresel koşullar, kötü saç bakım alışkanlıkları ve fiziksel sağlık bulunur.

Kuru saça neden olabilecek çevresel koşullar şunları içerir:

 • Klorlu veya tuzlu suda yüzmek
 • Aşırı güneşe veya rüzgara maruz kalma
 • Kuru bir iklimde yaşamak

Kuru saça katkıda bulunabilecek bazı saç bakımı uygulamaları şunları içerir:

 • Kimyasal ağırlıklı saç ürünleri kullanmak
 • saçını ölmek
 • Düzleştirici, bukle maşası ve fön makinesinin aşırı kullanımı
 • Saçları çok sık yıkamak

Saçınızı etkileyen sağlık koşulları şunları içerir:

 • hipotiroidizm
 • alopesi areata
 • kanser tedavileri
 • Demir eksikliği
 • Zayıf beslenme

40 Yaşından Sonra Kuru Uçlardan Nasıl Kurtulur

İyi haber şu ki, susamış uçları tekrar şekle sokmak için birçok çare var. Aşağıda, güçlü ve parlak teller için kuru uçları yenilemeye yönelik ipuçlarını bulacaksınız.

Rutin Kırpmaları Planla

Kuaförde kısa bir bakış atarak uçlarınıza yeni bir başlangıç ​​yapın. Özellikle onların uzamasını beklerken, buklelerinizden ayrılmak her zaman kolay değildir. Saçınızı kesmek için aylarca beklemek yerine, her altı ila sekiz haftada bir rutin tozunu alın. Düzenli düzeltmeler, uzunluğunuzu korurken ayrık uçları kesmeye devam eder. Şaftı daha fazla ayırıp daha fazla kırılmaya neden olmadan önce kırık uçlarınızdan kurtulmanız önemlidir. Sık kırpma, kuru uçların oluşmasını önlemenin en kolay yoludur.

Saç Kremi Atlamayın

İyi bir saç kremi, kuru bukleler için saç bakım rutininde ihtiyaç duyulan, tartışılmaz bir üründür. Saç kremini atlamak, kurumuş saçların aşırı kurumasına neden olur. Saç kremi, saçı nemlendirmenin yanı sıra görünümünü ve yönetilebilirliğini iyileştirmek için formüle edilmiştir. Nemlendirici ürün, teller arasındaki sürtünmeyi azaltarak saçı daha pürüzsüz ve parlak hale getirir. Aşağıdaki gibi bir saç kremi seçmeyi düşünün. Daha İyi Değil Gençken Kadınlar İçin En İyi Saç Bakım ÇözümleriKırılgan uçları canlandırmak için seramidler, pirinç kepeği proteini ve argan yağı ile dolu.

Normal saç kreminize ek olarak, gün boyunca saçlarınızı nemlendirmek ve korumak için durulanmayan bir saç kremi kullanmayı deneyin. Adından da anlaşılacağı gibi, durulanmayan bir saç kremi, dolaşıklığı çözmeyi daha az sorun haline getirirken, aynı zamanda nemi hapsederek ve ipliklerinizi besinlerle besleyen, durulama gerektirmeyen bir formüldür. Saçınıza durulanmayan bir saç kremi sıkmak, kuru uçlarınıza yumuşak ve ipeksi olmak için ihtiyaç duydukları ekstra sevgiyi verecektir.

Maskele

Kuru uçlarla savaşmak için evde harika bir çare, derin bir bakım maskesidir. Saç miline derinlemesine nüfuz etmek ve uzun süreli nem sağlamak için esansiyel yağlar ve doğal yağlarla derin bir saç kremi eklenir. Derin yumuşatıcılar, saç tellerinizi canlandıran ve yeniden sulandıran foliküllerinize besin sağlamak için yukarıda ve öteye gider. Saç bakım rutininize düzenli olarak derin bir saç kremi eklemek, kırılmaları ve ayrık uçları azaltmaya yardımcı olacaktır. Birkaç ay boyunca derinlemesine saç kremi uyguladıktan sonra saçınızın esnekliğinde ve parlaklığında bir gelişme olduğunu fark edeceksiniz.

Sıcaklığı azalt

Sıcak aletler sağlıklı saçlara zarar verir, bu da kuru, hasarlı saçlar için daha da kötü olduğu anlamına gelir. Aynada kabarma görür görmez düzleştiriciye uzanmak cazip gelebilir, ancak mümkünse sıcak şekillendirmeden kaçının. Kuru saça ısı uygulamak aslında daha kırılgan görünmesine ve bölünmüş uçları abartmasına neden olabilir. Uzun süreli ısıya maruz kalma, saçın protein yapısını bozar ve kütiküllerin yükselmesine neden olarak kilitlerinizi hasara açık hale getirir. Doğal dokunuzu göstererek veya ısısız saç modelleri deneyerek buklelerinize bir mola verin. Sıcaktan vazgeçemeyeceğiniz günlerde, hafif bir ısı koruyucu sprey kullandığınızdan emin olun ve 350 dereceyi aşmayın.

Artık Günlük Yıkama Yok

Saç bakımı endüstrisinde popüler bir tartışma, saçınızı ne sıklıkla yıkamanız gerektiğidir. Birçok saç uzmanı, saçınızı yıkama sıklığının saç tipinize bağlı olduğu konusunda hemfikirdir. Kuru saçlarla mücadele edenler için her gün şampuanlamamak en iyisidir. Saç derisindeki yağ bezleri, saç için koruyucu bir tabaka sağlayan ve onu nemli tutan sebum üretir. Çok fazla şampuanlama saç derinizi doğal yağlarından arındırır ve bu da uçlarınızı kuru bırakabilir. Saçınızı her gün temizlemeye ara vermek, kuru uçların nemi daha verimli bir şekilde tutmasına yardımcı olacaktır.

Hafif Bir Şampuan Seçin

Hafif şampuanlar, diğer şampuanlara kıyasla daha yumuşak ve daha az sert temizlik maddeleri içerir. Birçok saç ürünü, saçtaki yağ, kir ve ürün birikimini gidermeye yardımcı olmak için deterjan görevi gören kimyasallar içerir. Sert kimyasallar saçı sert, kırılgan ve karışmaya meyilli bırakabilir. Sülfatlar şampuanda temizlik maddesi olarak yaygın olarak kullanılır, ancak saç derisinden çok fazla doğal yağ çıkarır ve saç tellerini kuru bırakır. Hafif ürünler, saçı yumuşak tutmak için uçucu yağlar ve botanik özler gibi nazik arındırıcı ve nemlendirici maddeler içerir. Hafif bir şampuanda kullanılan nazik bileşenler saç derinizi tahriş etmez veya kuru saçın durumunu kötüleştirmez. Hafif şampuanlar, saç derinizden çok fazla doğal yağ çıkarmadan yağlı kökleri temizleyecektir.

Uçlarınızı İçten Dışa Besleyin

İyi saç bakım alışkanlıklarının ve nazik ürünler kullanmanın ötesinde, vücudunuza ne koyduğunuza dikkat etmeniz önemlidir. Saçınızın durumu, vitamin eksikliğinin ilk belirtilerinden biri olabilir. Saç kökleriniz, sağlıklı bir saç büyüme döngüsünü desteklemek için belirli besinlere ihtiyaç duyar. Diyetinize demir, B vitaminleri, C vitamini ve omega-3’ler gibi saç güçlendirici vitaminleri dahil etmeyi düşünün. Bu temel vitaminlere ek olarak, uçlarınızı içten dışa nemlendirmek için su için. Kökleriniz, kilitlerinizi nemlendirmek için vücudunuzdaki suyu emer. Su ayrıca saç köklerini besleyen önemli mineraller içerir. Günlük önerilen su alımınızı gözlemleyerek susuz kalmayın ve kavun, portakal, kereviz ve salatalık gibi yüksek su konsantrasyonuna sahip yiyecekleri yiyin.

Çözüm

Kuru uçlar mutlaka saç hedeflerini çığlık atmaz. Yaşla birlikte, saç derimizin yağ üretimi yavaşlar ve bu da saçın görünümünde ve dokusunda değişikliklere katkıda bulunur. Rutin düzeltmeler planlayarak, doğal, nemlendirici ürünler kullanarak ve daha iyi saç bakım alışkanlıkları uygulayarak kuru uçlara veda edebilirsiniz. 40 yaşından sonra daha sağlıklı, daha güçlü bir yele için uzun süreli hidrasyon elde etmek için bu ipuçlarından birkaçını deneyin.

Yazar: Cassidy Kolczun

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Kadınlar için 29 Gerçekten Şık Kısa Saç Modelleri

Kısa saç modelleri çoğu kadın için bizi taze ve canlı gösterecek. Önümüzdeki yaz için havalı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir